O projektu

O nástrahách internetu a nebezpečí,
která jsou skryta za nejrůznějšími identitami

Proč to děláme

V roce 2009 jsme nedokázali pomoc mladé patnáctileté dívce, která kvůli úniku svých nahých fotek spáchala sebevraždu. Aby se podobné případy nestávaly, založili jsme projekt Seznam se bezpečně. Od té doby jsme pomohli více než 17 000 lidem, a další tisíce pak navštívíme na školách. Když můžete něco změnit k lepšímu, udělejte to. Stojí to za to.

Co děláme

Filmy
Natočili jsme trilogii filmů, které upozorňují na rizika spojená s využíváním internetu. 


V prvním díle, ukazujeme rizika anonymního seznamování. Například příběh o Andree, která byla na schůzce naslepo znásilněna, nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Dozvíte se, co vše se může stát, pokud děti poskytnou své intimní fotografie a jaké to je být vydírán. Druhý díl „Seznam se bezpečně! 2“byl představen v březnu 2012. Mimo jiné se zabývá otázkou, jestli se nejčastější oběti děti nestaly i částečně pachateli. Poukazuje na největší hrozbu sociálních sítí tzv. sociální inženýrství a dětskou prostituci. Zároveň otevírá téma, že kyberšikana není přeceňovaný problém a mýtus. Třetí díl mapuje případ zneužití 39 dětí skautskými vedoucími Piškotem a Meluzínem. Rafinovaná elektronická i lidská manipulace a výborná znalost skautského prostředí dala pachatelům do ruky nástroj, díky němuž žádný z rodičů zneužívaných chlapců nepojal sebemenší podezření, přestože se jim trestná činnost odehrávala takřka před očima.


Spoty
V rámci projektu byly natočeny i krátké vzdělávací videospoty připravené s Divadlem v Dlouhé pod názvem "Křečci v síti. Tyto spoty jsou vhodné pro menší děti. Pro ty starší jsme natočili Desatero s Benem.


Výjezdy do škol
Ročně navštívíme desítky škol a snažíme se jim jinou, odlehčenější formou představit rizika internetu. Na nich nás doprovází některý z našich ambasadorů projektu – Ben Cristovao, Mirek Vaňura  nebo Braňo Holiček. Jak takové návštěvy škol vypadají, se můžete podívat zde.


Divadlo
Divadelní inscenace #jsi_user, vznikla ve spolupráci se Studiem Ypsilon. Důvod pro předání informací divadelní formou je jednoduchý. Jen na „prknech, která znamenají svět“, je možné cílovou skupinu nejen pobavit, ale zábavnou formou jim i něco předat tak, aby tomu porozuměly. Inscenace vznikala metodou kolektivní improvizace, debat a diskuzí, aby co nejvíce reagovala na aktuální události. Proto i text této hry je z 99 % autentický materiál z internetu zpracovaný a upravený dramaturgem Janem Tošovským a režisérem Braněm Holičkem pro herce ve Studiu Ypsilon.


Inscenace #jsi_user je výsledkem hledání nové formy, jak komunikovat netolismus a další problémy internetové bezpečnosti, a přitom se vyhnout moralizování. Podívejte se na ukázku z inscenace a rozhodněte se, jestli se na ní přijdete podívat.


Kniha
Všechny naše zkušenosti si nenecháváme pro sebe. Nakladatelství GRADA vydalo publikaci Bezpečně na internetu“, která nabízí čtenářům přehlednou orientaci v problematice internetových rizik, upozorňuje na současné trendy a největší nebezpečí, která se v prostředí sítě internetu vyskytují.

Spolupráce

S naším projektem nám pomáhá celá řada partnerů. Máme akreditaci od MŠMT a vítáme další pomocné ruce. Jsme rádi, že v tom nejsme sami.

Ocenění Zlatý
záchranářský kříž

22.května 2013 Projekt Seznam se bezpečně! obdržel z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana ocenění Zlatý záchranářský kříž za výjimečný nebo kreativní počin k osvětě a vzdělávání. „Máme velkou radost, že práce, kterou Seznam.cz dělá od roku 2008, má pozitivní výsledky a získala toto ocenění. Cílem projektu je především osvěta. Ukazovat ve spolupráci s policií a s dalšími odborníky, že na internetu je potřeba být obezřetný. Snažíme se, aby byl internet bezpečnější hlavně pro nejmladší uživatele,“ řekl výkonný ředitel společnosti Seznam.cz Michal Feix.